VEGYÜK KOMOLYAN – NE CSAK BESZÉLJÜNK RÓLA!

Manapság trendi a környezetvédelemről beszélni, azonban tenni érte már nem akaródzik, mindig találunk kifogást kisemberként is és globálisan is.

A teknős képhez hasonló, szemétszigetekről és hegyekről készült fotókat naponta találunk a közösségi oldalakon, de nem vesszük komolyan.

Az alábbiakban szűk környezetünkből, a nyomtatástechnikából szeretnék megosztani néhány gondolatot, mellyel segíthetünk a teknősöknek a túlélésben. Az adatok európai újrahasznosító szervezetünk az ETIRA tanulmányából kerültek átemelésre.

Az ember nem is gondolná, hogy egy dolognak mennyi összetevője van, mely egymásra épülve megsokszorozza annak hatását.

 

Európában évente az üres lézerkazettáknak- és tintasugaras patronoknak 60-70% -a hulladéklerakókba kerül. Ez azért szomorú, mert körülbelül 87% -át lehetne újra felhasználni, de az eredeti patronok gyártóinak nem célja, hogy újrahasznosítsák azokat.  A jó hír az, hogy ennek ellenére mintegy 25% -ot újra hasznosítanak.

 

Azonban ha megduplázhatnánk ezt, akkor jönnek az összetevők egymásra hatásai:

-több munkahelyet tudnánk létrehozni itt Európában, illetve Magyarországon

-csökkentenénk a hulladéklerakókba kerülő patronok és kazetták számát, mellyel jelentős

mennyiségű energiát lehetne megspórolni, ami a megsemmisítésükhöz kerül felhasználásra

-jelentős mennyiségben csökkenne a környezetterhelés, mely a visszamaradt anyagok

további kezeléséből keletkezik

 

A tengeri teknős kép nagyon érzelmes, de a gyártott műanyag mennyiségének csökkentése elengedhetetlen a jobb, kevésbé szennyezett világ számára.

 

Úgy gondoljuk, hogy a patron újrafelhasználása a helyes módja a segítségnek.

 

1./Az újrafelhasználás olcsóbb, mintha hulladék udvarba rakjuk a patronokat,

vagy csak újrahasznosítjuk őket. Ez azt jelenti, hogy még mindig újakat vásárolunk. Ehelyett újraépítjük őket, és megkíméljük magunkat a hulladéklerakás vagy újrahasznosítás költségeitől. De vásárolhatunk olyan nyomtatókat és másológépeket is, amelyek gyakran sokéves használatuk alatt kiválóan használható állapotban maradtak. Ön ezzel megmenti és ugyanakkor megőrzi az erőforrásokat.

 

2./ Az újrafelhasználás kevesebb energiát használ,

mint az új patronok készítése, még az újrahasznosított anyagokból is. Néha veszélyes vegyi anyagokat kell hozzáadni az újrafeldolgozási folyamathoz, hogy a műanyagok kevésbé törékenyek legyenek. Ez elkerülhetetlen,így sok beágyazott energia elvész minden alkalommal, amikor újrahasznosítjuk, és nem használjuk újra ezeket a kazettákat és patronokat.

 

  1. Az újrafelhasználás kevesebb szennyezést okoz.

Az új termékek gyártása és még az újrahasznosítás is több energiát igényel. A patronok újrafelhasználása nem okoz szennyezést. A patronok újrafelhasználása akár 65% -kal is csökkentheti a karbonlábnyomot.

 

 

(A karbonlábnyom azt mutatja, hogy egy cég tevékenysége, egy ember életmódja vagy egy termék életciklusa nyomán mennyi közvetlen és közvetett karbonkibocsátás kerül a levegőbe. A karbonkibocsátás az összes üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátást jelenti, minden ÜHG-kibocsátást tonna szén-dioxid egyenértékben (t CO2e) számolunk, ami egyben a karbonlábnyom mértékegysége is. Minél nagyobb a karbonlábnyom, annál nagyobb az éghajlatváltozásra mért hatás. Vállalatok és egyének esetében rendszerint 1 éves időszakra vonatkozóan számolunk karbonlábnyomot. Karbonlábnyomot számolhatunk rendezvényre, utazásra, szolgáltatásra stb. vagy akár társadalomra, gazdaságra vonatkozóan is.

Egy sokat mondó adat: „A magyarországi átlagos egyéni karbonlábnyom 5,7 tonna szén-dioxid egyenérték/fő, ugyanez Németországban 10,5 tonna CO2e/fő, az USA-ban pedig 20 tonna CO2e/fő körül alakul.”/Vikipédia/)

 

  1. Az újraépített kellékanyag kedvező Önöknek.

Az új patronok vásárlása hihetetlenül drága, így mindannyian kétszer meggondoljuk, mielőtt újat vásárolnánk. Az újraépített patronok kiváló minőséget biztosítanak, és ugyanolyan hosszú ideig tartanak, mint egy új patron, és kevésbé drágák. Ez az, amit mindannyian értékelünk.

 

  1. Az újraépítés több munkahelyet teremt.

Az ETIRA számításai szerint amennyiben Európában megduplázódna az újraépítés, akkor 16 000-nél több szakképzett munkahelyet generálhatunk.  Olyan vállalkozások jönnének létre, melyek adót fizetnek és a foglalkoztatott létszámmal hozzájárulnának az európai és hazai gazdasághoz.

 

  1. Az újraépítés jobb, mint… újrahasznosítás

Hihetetlenül olcsó egyszer használatos patronokat talál a különböző internetes oldalakon. Az ár annyira alacsony, hogy úgy gondolja, ez a legjobb vásárlás. Ezek az olcsó patronok gyakran tiltott anyagokat tartalmaznak, és a vállalatok nem regisztrálhatók a WEEE-irányelv alapján. Nem fizetik meg az EU-n belüli elektromos és elektronikus berendezések hulladékainak újrafeldolgozási költségeit, ami körülbelül 8 euró lehet. Könnyű megtalálni az úgynevezett „szabad versenyzőket”, akik nem akarják az üres patronokat visszavezetni, és nem adnak részleteket az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól.

 

  1. Használja újra a fényesebb jövőt

Ha új patronokat vásárol a nyomtató gyártótól, fontolja meg, hogy szükség van-e új kazettára, vagy újrahasznosítja?

Ne küldje újra az üres patront újrafeldolgozásra, vegye fel a kapcsolatot egy patron újrahasznosító társasággal, aki boldogan újra fogja használni.

Határozottan ne tegye a hulladéktárolóba, és ne hagyja, hogy egy hulladéklerakóba kerüljön.

És ha megvásárol egy ilyen olcsó patront, szükség lehet a speciális ártalmatlanításra.

Ha úgy gondolja, hogy a nyomtató elavult, csak nyomtasson ki egy tesztoldalt. Lehet, hogy meglepődik, hogy hány oldalt nyomtatott, és még mennyi ideig használható a nyomtatóban.

Ne feledje, ha egy évvel elhalasztja a nyomtató vásárlását, segíthet csökkenteni a gyártandó nyomtatók számát.

Szeretne többet tudni?

Lépjen kapcsolatba velünk !

KELLÉKTÁR 2000 KFT.

kellektar@invitel.hu

+36 30 9558 883